Towarzystwo Atletyczne Rozum
Towarzystwo Atletyczne Rozum

Historia > 2010

Rok 2010 – tłuste miesiące TAR-owców!

Rok 2010 dobiega końca. Zawodnicy krotoszyńskiego Towarzystwa Atletycznego Rozum w ostatnich miesiącach zdobyli podczas wielorakich imprez aż 57 medali! Nie zabrakło wielkich sukcesów na arenie światowej. Nasi sumocy byli pierwszoplanowymi postaciami mistrzostw świata i Europy różnych kategorii wiekowych!

Pierwszym ważniejszym tegorocznym startem był udział w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, które 13 marca odbyły się na obiektach naszego Klubu. Nasi zawodnicy wywalczyli w nich osiem medali. Po złoto sięgnął Daniel Konarczak startujący w kategorii do 59 kilogramów. Srebrne krążki zdobywali Weronika Szych (65), Mateusz Woźniak (66) i Daniel Kalinowski (85). Na trzecim stopniu podium stawali z kolei: Aleksandra Rozum (40), Adrian Bitner (42), Dawid Wandelewski (47) i Jakub Pflegel (53). W klasyfikacji łącznej chłopców TAR uplasował się na miejscu drugim. Dziewczęta ukończyły rywalizację na pozycji szóstej.

Tydzień później rozpoczęły się konsultacje kadry narodowej przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy Kadetów, Juniorów i Seniorów. Sztab reprezentacji złożony z trenerów Marka Paczkowa i Marka Koniecznego powołał na zgrupowanie ośmiu krotoszynian. W doborowym towarzystwie znaleźli się: Wojciech Poczta, Aron Rozum, Marcin Rozum, Mateusz Konieczny, Kewin Rozum, Sebastian Bernat, Patryk Konrady i Michał Blecha.

Zanim jednak młodsza część ekipy udała się do Kijowa, gdzie przeprowadzono europejski czempionat, Warszawa gościła zmagania o Mistrzostwo Polski kadetów. Najlepiej przed stołeczną publiką radzili sobie Jan Czubak i Martin Mikołajczyk. Obaj znaleźli się na drugich miejscach w kategoriach 65 i +95 kg. Bartłomiej Ratajczyk (65), Marek Durak, Eryk Gola (obaj 55), a także Michał Blecha (75) przywieźli do domów brązowe zdobycze. Dodatkowo, podczas imprezy przeprowadzono Mistrzostwa Dzieci Dzielnicy Wawer. Na piedestale stawali także krotoszynianie. Aleksandra Rozum, Jakub Bukowski i Adrian Bitner byli bezkonkurencyjni, natomiast na konto Konrada Bitnera, Bartka Nowaczyka, Dawida Szymczaka i Piotra Krajewskiego powędrowały nagrody za zajęcie trzecich lokat. Zmagania podsumował trener Konieczny: – Największą niespodziankę sprawił Janek Czubak, który wypadł lepiej, niż można się było spodziewać. Dzięki temu występowi, w niedalekiej przyszłości może pukać do bram kadry narodowej. Warto zwrócić uwagę na poziom sportowy, który z roku na rok jest coraz wyższy. Ma to związek z coraz większym zainteresowaniem naszą dyscypliną.

Jednym z kulminacyjnych momentów sezonu były ukraińskie Mistrzostwa Europy Kadetów i Juniorów. W Kijowie rywalizowano 1 i 2 maja. 39-osobowa reprezentacja Polski zdobyła aż 23 medale! Po trzy z nich sięgnęli nasi zawodnicy. Natalia Talarczyk została wicemistrzynią starego kontynentu w kategorii juniorek (70). Kewin Rozum został trzecim sumoką Europy (juniorzy, 70), a jego wyczyn w turnieju drużynowym kadetów skopiował Michał Blecha. Ponadto, na piątych miejscach walki kończyli Patryk Konrady i Przemysław Ratajczyk. W starciach indywidualnych Blecha znalazł się na siódmym miejscu. Ponownie komentarz ze strony Koniecznego: – Sporą niespodziankę sprawiła Natalia Talarczyk, która wgrała swoją grupę i w finale zmierzyła się z faworyzowaną reprezentantką Estonii. Z bardzo dobrej strony pokazał się również Kewin Rozum, który po raz pierwszy startował wśród juniorów, w dodatku w nowej dla siebie kategorii. Również debiutant Przemek Ratajczyk spisał się bardzo dobrze. Szkoda, ze trochę szczęścia zabrakło mu w starciu o brąz, gdy mierzył się z Ukraińcem.

Ledwie tydzień później do zmagań, których stawką były tytuły seniorskich mistrzostw kraju, przystąpili bardziej doświadczeni zapaśnicy. W Gorzowie Wielkopolskim, gdzie rozgrywano turniej, TAR zmiażdżył rywali bezapelacyjnie zostając najlepszym klubem w Polsce. Po najcenniejsze laury sięgali Wojciech Poczta (open), Mateusz Konieczny (70) i Aron Rozum (85). Medal srebrny zdobył Kwien Rozum, ulegając w finale Koniecznemu. Trzeci stopień „pudła” obsadzili Marcin Rozum (+115) i Poczta (115). Wyróżniono także Arona Rozuma, którego obwołano najlepszym technikiem czempionatu.

W połowie maja obiekty naszego Klubu ponownie się zapełniły. Tym razem z racji Młodzieżowych Mistrzostw Polski. TAR-owcy po raz kolejny udowodnili swoją przynależność do krajowej elity zdobywając łącznie osiem medali. Krotoszynianie zdominowali zwłaszcza kategorię do 70 kg. Wygrał Kewin Rozum rewanżując się Mateuszowi Koniecznemu za gorzowską porażkę. Trzeci był Mateusz Hekiert. Zgodnie z planem złoto w swej koronnej konkurencji (85) wywalczył Aron Rozum. Druga była Natalia Talarczyk (70), a na podium wdrapali się także Szymon Swędrowski (100), Patryk Konrady (60) i Sebatian Bernat (115), którzy plasowali się na trzecich pozycjach. W „generalce” młodyuch mężczyzn TAR znalazł się na drugim miejscu.

Liczymy na trzy pudła w seniorach i pięć w gronie młodzieżowców – tak przed startem w Mistrzostwach Europy Młodzieżowców i Seniorów wypowiadał się prezes Polskiego Związku Sumo oraz TAR-u Dariusz Rozum. Polacy zaprezentowali się w Warnie (25, 26 maja) fenomenalnie stawając na „pudle” 17 razy! Trzy „krążki” stały się dziełem naszych sumoków. Brązowe zdobycze zawisły na szyjach Wojciecha Poczty (seniorzy, 115), Arona Rozuma (seniorzy, 85) i Marcin Rozuma (seniorzy, drużynowo). – Osiągnięty wynik jest znakomity – cieszył się D. Rozum. – Z radości wyjechałem do Warszawy, by osobiście powitać reprezentację. Co roku, mimo coraz większej konkurencji, notujemy progres. Sam jestem ciekaw, kiedy po ważnym turnieju będę musiał powiedzieć, że nie zrealizowaliśmy założeń. A rzeczona konkurencja była wyjątkowo liczna. Podczas zawodów w Bułgarii ustanowiono rekord frekwencji. W starciach uczestniczyło 350 zawodników reprezentujących 26 federacji.

Kolejną ważną datą w historii naszego Klubu stanowił 6 dzień czerwca. Wówczas uruchomiona została Oficjalna Strona Internetowa TAR-u.

Niedługo potem trener Marek Paczków w superlatywach wypowiadał się na temat polskiej młodzieży, mówiąc iż nasz kraj posiada znakomity potencjał. – Młodzi mogą zastąpić starych mistrzów – powiedział znacząco. Słowa szkoleniowca znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości bardzo szybko.

Przed kolejnymi startami – w okresie letnim – odbywały się liczne zgrupowania, a nasi sumocy harowali aż miło. Po obozie we Władysławowie oraz intensywnych treningach na własnych obiektach, krotoszynianie wzięli udział w Pucharze Krajów Unii Europejskiej. DO Świdwina udało się sześciu zawodników młodego pokolenia. Złoto w gronie młodzieżowców zdobywali Mateusz Konieczny (70) i Aron Rozum (85). Miejsca trzecie w wadze Koniecznego zajmowali Mateusz Hekiert i Patryk Konrady. Wśród juniorów brylował Kewin  Rozum, zwyciężając w kategorii do 80 kg. FIanłowym oponentem był jego klubowy partner Michał Blecha.

Po kolejnych konsultacjach kadry, na mistrzostwa świata powołanie otrzymało trzech naszych zawodników: Wojciech Poczta, Aron Rozum i Marcin Rozum. W ostatniej chwili do ekipy dokooptowana została także Natalia Talarczyk.

Ostatnie przetarcie przed najważniejszą imprezą w sezonie stanowiły Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Poland Open 2010. Gospodarzem zmagań w nowo otwartej kobylińskiej hali był TAR. 11 i 12 września krotoszynianie znów znaleźli się na szczycie wygrywając klasyfikacje zespołową. Aron Rozum (85) i Wojciech Poczta (115) stawali na najwyższym stopniu podium. Marcin Rozum (open), Sebastian Bernat (100) oraz Kewin Rozum (70) zostali sklasyfikowani na drugich pozycjach. Janusz Cegła (115) i Marcin Rozum (+115) plasowali się na miejscach trzecich.