
Historia > 2002
Rok 2002 – Hollywood i kolejne zwycięstwa
Wielki sukces polskiego sumo sprawił, iż na początku kolejnego roku, gdy media podsumowywały dokonania sportowców w ostatnich dwunastu miesiącach, o TAR-ze znów było głośno. W Plebiscycie Gazety Poznańskiej na Najlepszego Sportowca Wielkopolski, siódmą lokatę zajął R. Paczków. Zwyciężył znakomity młociarz Szymon Ziółkowski.
Z kolei na Balu Sportowca Południowej Wielkopolski nasz zawodnik znalazł się na podium, plasując się na trzeciej pozycji.
Co warto podkreślić, w tym roku zawiązano w TAR-ze sekcję zapaśniczą.
Pierwszym sukcesem tego roku był złoty medal Michała Tokarskiego podczas marcowych Mistrzostw Polski Juniorów. W tym samym miesiącu, drużyna TAR-u zdobyła w cuglach seniorski Puchar Polski. Z kolei w maju krotoszynianie byli najlepszym teamem Mistrzostw Polski.
21 i 22 czerwca nasz Klub po raz pierwszy stał się gospodarzem Poland Open 2002. Impreza, jaka odbyła się w Koźminie przyciągnęła jednak tylko trzy reprezentacje zagraniczne. Walki obserwowały za to gwiazdy polityki, rozrywki czy sportu, z Renatą Gabryjelską na czele. Rozegrano również oficjalny mecz Polska – Japonia, który na swoją korzyść za sprawą zwycięstw braci Paczkowów, rozstrzygnęli nasi reprezentanci. Jeśli chodzi o dorobek medalowy TAR-u, był on okazały, bowiem krotoszynianie stawali na pudle sześciokrotnie. Złoto w wadze do 115 kg wywalczył Poczta, w finale pokonując M. Paczkowa. Z kolei R. Paczków nie miał równych sobie w kategoriach +115 oraz open. Srebro, w wadze do 85 kg zdobył Marcin Rozum, a i w rywalizacji drużynowej TAR stanął na drugim stopniu podium.
W sierpniu Polacy udali się za ocean. Podczas pobytu w USA, TAR reprezentowali prezes Rozum oraz M. Paczków i Poczta. Ze względu na odniesioną kontuzję, na US SUMO OPEN nie mógł udać się R. Paczków. W trakcie zmagań, znakomitą formę zaprezentował trener kadry, kończąc rywalizację w kategorii do 115 kg na drugiej pozycji. Piąty w tym gronie był Poczta. Wielką atrakcją przygotowaną dla naszej ekipy była możliwość zwiedzenia wzgórza Hollywood , dzielnicy magnatów Beverly Hills oraz plaży Santa Monica.
Wrzesień natomiast był miesiącem, na jaki przewidziano obchody jubileuszu 80-lecia Polskiego Związku Zapaśniczego, w skład którego nadal wliczano sumo. Organizatorem balu w krotoszyńskim klubie Merkury był prezes Rozum. 10 października Krotoszyn odwiedziła z kolei londyńska telewizja, przygotowująca program poświęcony najbardziej rozpoznawalnym polskim sportowcom.
Zanim jednak angielscy żurnaliści odwiedzili nasze miasto, sześciu zawodników TAR-u z sukcesami rywalizowało na moskiewskich Mistrzostwach Europy. Pomimo leczenia urazu, złoto w kategorii do +115 kg wywalczył R. Paczków. Krotoszynianie sięgnęli jeszcze po dwie brązowe zdobycze: M. Paczkowa w wadze do 115 kg oraz drużyny złożonej z braci Paczkowów, Jaracza i Poczty. Piąte miejsca w swoich wagach zajmowali jeszcze M. Rozum i Poczta.
Niedługo po powrocie ze stolicy Rosji, dzięki działaniom D. Rozuma, w Krotoszynie gościli uczestnicy popularnego telewizyjnego show – Baru. Wśród nich znalazła się choćby Doda, która w hali TAR-u, próbowała swych sił na dohyo.