Towarzystwo Atletyczne Rozum
Towarzystwo Atletyczne Rozum

Historia

Towarzystwo Atletyczne Rozum Krotoszyn,

powstało w roku 2001. Powołanie Klubu do życia nastąpiło dokładnie 9 dnia sierpnia, a głównym inicjatorem utworzenia nowego Stowarzyszenia był przedsiębiorca i – jak sam siebie określa – człowiek sportu Dariusz Rozum.
Rozum, nieprzerwanie piastujący obowiązki prezesa Klubu, zdecydował się na owy krok, głównie ze względu na trudną sytuację, w jakiej znaleźli się sumocy, związani wcześniej z innym krotoszyńskim teamem – Ceramikiem.

Siódemka zawodników, skonfliktowana z zarządem LKS Ceramik, postanowiła rozpocząć swoisty bojkot, którego apogeum nastało podczas Poland Open 2000, kiedy to najlepsi sportowcy nie stanęli na starcie. Z pomocą przyszedł im wspomniany D. Rozum, który za – bagatela – 1.800 złotych i 10 par dresów, wykupił prawa do sumoków. Rozum, stając się jednocześnie głównym sponsorem Roberta, i Marka Paczkowów oraz Wojciecha Poczty i spółki, zaczął święcić ze swoimi podopiecznymi wielkie triumfy na dohyo.

Przez niemal pełne dziesięciolecie, zawodnicy naszego Klubu, stali się wizytówkami miasta i kraju, a Krotoszyn stał się stolicą polskiego sumo. Bracia Robert i Marek Paczkowowie, a także wtórujący im Wojciech Poczta i Marcin Rozum, z iście szwajcarską regularnością zdobywali tytuły na największych imprezach europejskich i światowych. Przez wiele lat, niekwestionowanym liderem teamu był R. Paczków, który należał do najlepszych sportowców w Polsce. Obecnie, schedę po starszym pokoleniu zawodników, przejęli z powodzeniem młodzi gniewni. Zwłaszcza Aron Rozum, będący kreowanym na następcę Roberta, z każdym kolejnym startem udowadnia, iż polityka klubu dotycząca wprowadzenia właściwego procesu szkoleniowego, prowadzona jest nienagannie.

Minione lata, poza ogromnymi sukcesami na dohyo, wiązały się również z olbrzymią promocją polskiego sumo oraz powiatu krotoszyńskiego. Rzecz jasna, mowa nie tylko o organizowanych w Krotoszynie i Koźminie Wielkopolskim prestiżowych imprez (m. n. Poland Open i Mistrzostwa Europy). Wszak dzięki pracy Zarządu, sztabu trenerskiego oraz zawodników w telewizjach ogólnopolskich emitowano filmy poświęcone naszemu miastu, a przedstawiciele TAR-u, gościli na licznych imprezach ogólnoświatowych, że wspomnę choćby o japońskim EXPO 2005 bądź Nocy Gigantów odbywającej się w najsłynniejszej hali widowiskowo- sportowej świata – nowojorskiej Madison Square Garden.

Na tę chwilę, Klub zrzesza ponad czterdziestu zawodników, posiada dwóch trenerów oraz grono efektywnie pracujących działaczy.