Towarzystwo Atletyczne Rozum
Towarzystwo Atletyczne Rozum

Historia > 2006

Rok 2006 – Juniorzy wchodzą na szczyt

Ten etap zaczął się od sukcesu świadczącego o wysokim profesjonalizmie Klubu, który z roku na rok odnosi coraz większe sukcesy sportowe i ekonomiczne. Podczas Gali na Sportowca, Działacza i Trenera Południowej Wielkopolski wyróżnienie spotkało prezesa D. Rozuma, którego obwołano trzecim Działaczem Roku.

Również w corocznym konkursie Informacji Regionalnych, o naszych sumokach było głośno. TAR zajął drugie miejsce w kategorii Klub Roku, ustępując jedynie koźmińskim Białym Orłom. Z grona zawodników zaszczyt spotkał braci Paczkowów oraz Karola Karolaka, Artura Ciółkę i Marcina Rozuma. M. Paczków był trzeci, Robert dziewiąty, a pozostali sumocy plasowali się odpowiednio na 14, 17 i 30 pozycji.

W trakcie zimowych wakacji szkolnych siedzibę TAR-u odwiedzili również pracownicy TVP. Z młodymi sumokami kręcono wówczas odcinek programu Ferie z Jedynką.
Zimą odbył się także Ogólnopolski Turniej Klasyfikacyjny w ramach Pucharu Polski, w jakim rywalizowali seniorzy, juniorzy oraz kadeci. Krotoszynianie wywalczyli aż 27 medali, w tym dziewięć złotych. Po te najcenniejsze w grupie kadetów sięgnęli Krystian Paczków, Szymon Tysiak, drużyna (A. Rozum, Paczków, Tysiak), Marina Rozum, drużyna (Marina, Oktawia i Wiktoria Rozum). W gronie juniorów uczynili to K. Paczków i M. Rozum, natomiast wśród seniorów Marcin Jankowski i R. Paczków.

W okresie letnim juniorska reprezentacja kraju udała się do Estonii, gdzie po raz pierwszy w historii uczestniczyła w Mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej. Przed startem, szefostwo ekipy liczyło na jedną medalową zdobycz. Plan został w pełni zrealizowany, gdyż zespół złożony wyłącznie z przedstawicieli TAR-u pogromców znalazł dopiero w wielkim finale. Tysiak, Paczków i A. Rozum wrócili więc do kraju ze srebrnymi krążkami. Indywidualnie Tysiak i Rozum plasowali się w swoich drabinkach na piątych pozycjach.
We wrześniu, turniej tej samej rangi mieli seniorzy. Podczas zmagań w Riesie zapadła decyzja o przyznaniu Polsce praw do organizacji ME 2008. TAR-owcy uzyskali w Niemczech dwie medalowe pozycje. W turnieju otwartym drugi był R. Paczków, a polska drużyna przywiozła brązowe medale. Tworzyli ją R. Paczków, M. Rozum i Kraszewski. Niestety, najbardziej utytułowany polski sumoka w swojej koronnej konkurencji (+115 kg) zajął piąte miejsce. Trener M. Paczków (do 115 kg) był siódmy.

Równie dobrze jak na europejskim czempionacie, krotoszynianie wypadli podczas październikowych mistrzostw kraju. W Warszawie spośród naszych seniorów na największe słowa uznania zasłużyła trójka Marina Rozum (pierwsza w kategorii +80 kg), Marcin Rozum (pierwszy w kategorii do 115 kg) oraz R. Paczków (pierwszy w kategorii +115 kg). Marcin i Marina zdobyli również medal w rywalizacji open. Przedstawicielka płci pięknej była druga, natomiast Marcin zakończył walki na trzecim stopniu podium. Ostatni krążek dorzucił M> Paczków, zajmując trzecią lokatę w wadze do 115 kg. Dobrze zaprezentował się także młody K. Paczków, zajmując piąte miejsce w kategorii do 85 kg.

Kończąc walki w stolicy naszego kraju krotoszynianie nie mieli chwil odpoczynku. Pod koniec miesiąca wylecieli do Osaki, gdzie podczas Mistrzostw Świata dwakroć stawali na pudle. R. Paczków był trzeci w wadze +115 kg. Podobnie jak zespół złożony z braci Paczkowów, Jaracza i Kraszewskiego.