Towarzystwo Atletyczne Rozum
Towarzystwo Atletyczne Rozum

Historia > 2008

Rok 2008 – fenomenalne „polskie” Mistrzostwa Europy

Zaczynając wspomnienia poświęcone rokowi 2008 nie sposób nie wspomnieć o wielkim wyróżnieniu, jakie spotkało niezwykle utalentowanego A. Rozuma. Za jego wyczyny w poprzednich dwunastu miesiącach, czytelnicy Informacji Regionalnych, jednogłośnie obwołali go Najlepszym Sportowcem Powiatu Krotoszyńskiego Roku 2007. Wyniki Arona i spółki przełożyły się również na rezultat konkursu na Najlepszy Klub Powiatu, w którym TAR znalazł się na samym szczycie.

23 lutego zawodnicy wszystkich kategorii wiekowych brali udział w kobylińskim OTK, stanowiącym kwalifikację do Pucharu Polski. Kolejny raz team TAR-u spisał się wyśmienicie, zdobywając dziesięć miejsc na podium. Na pierwszych lokatach swoje turnieje ukończyli K. Rozum, A. Rozum i Konieczny. Dwa drugie miejsca pośród seniorów wywalczył M. Rozum (do 115 kg i open). Dorobek uzupełniają brązowe zdobycze autorstwa Łukasza Czubaka, Bernata, Martyny Urbaniak. Koniecznego i Bachórza.

Dzień później część naszych sportowców wzięła udział w największym piłkarskim turnieju charytatywnym w południowej Wielkopolsce. Celem akcji organizowanej przez Centrum Wolontariatu Ziemi Krotoszyńskiej i dziennikarza sportowego Daniela Borskiego było niesienie pomocy na rzecz chorego Adrianka Piszczyńskiego. Imprezę zaszczycili swoją obecnością m. in. koszykarze Atlasu Stali Ostrów Wielkopolski oraz bokserski mistrz świata Maciej Zegan. Nasi sumocy zaprezentowali efektowny niemal półgodzinny pokaz, a prezentację technik poprowadził prezes Rozum. Łącznie, zebrana kwota przekroczyła 5 tysięcy złotych.

Zanim rozpoczęły się letnie wakacje, TAR i jego sportowcy wzięli udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, będących eliminacjami do kadry, która udała się na mistrzostwa starego kontynentu. Najwyższą pozycję z naszych reprezentantów zajął w Kobylinie A. Rozum, który był drugi w wadze do 85 kg. Jako brązowi medaliści dohyo opuszczali Natalia Talarczyk (do 80 kg) i Konieczny (do 65 kg).

Szczyt formy przygotowywano na Mistrzostwa Europy Seniorów, Juniorów i Kadetów. Impreza, odbywała się hali koźmińskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. – Założeniem jest zdobycie dwunastu medali – mówił o wysokich aspiracjach D. Rozum. Wynik uzyskany przez Biało-Czerwonych przeszedł jednak najśmielsze oczekiwania nawet najbardziej optymistycznie nastawionych kibiców. Kadrowicze Marka Paczkowa, który podczas turnieju żegnał się z występami w roli zawodnika, wywalczyli aż 28 krążków. Reprezentanci walczący na co dzień w barwach naszego Klubu z tych zdobyczy mogli cieszyć się pięć razy. Najlepsze wyniki zanotowano w grupie seniorskiej, gdzie srebro zdobywali Marcin Rozum indywidualnie (do 115 kg) oraz drużyna (M. Rozum, Jaracz, Kraszewski). Trzecim młodzieżowcem Europy w wadze do 85 kg został niezawodny A. Rozum. Te same lokaty – tyle, że w grupie juniorów – zajmowali Konieczny (do 60 kg) i ponownie A. Rozum (do 80 kg).

Po mistrzostwach, chwalebnych słów nie szczędził organizatorom prezydent Europejskiej Federacji Sumo, Ukrainiec Sergey Korobko. – Wspaniale organizujecie zawody – oceniał. – Nie sposób się do czegokolwiek przyczepić. Możecie uchodzić za wzór do naśladowania.
Znakomita organizacja oraz błyskawiczny rozwój naszej dyscypliny w Polsce zaowocował jeszcze jednym splendorem. Otóż, w trakcie koźmińskich obrad EFS, D. Rozum został nominowany na stanowisko wiceprezydenta Federacji ds. finansowo-promocyjnych. – To wielka nobilitacja i docenienie pracy wszystkich ludzi w PZS – powiedział po otrzymaniu oferty główny organizator mistrzostw. – Teraz jednak nie będę mógł całej uwagi poświęcać Polakom. Muszę być obiektywny i zabiegać o rozwój sumo na terenie całej Europy.
Ostatnim echem koźmińskiego czempionatu była propozycja, jaką wysunął prezes Rozum i radny Rady Miejskiej. Wystąpił on z wnioskiem o nadanie M. Paczkowowi tytułu Zasłużony dla Krotoszyna.

Pracowity rok kończyły światowe mistrzostwa juniorów i seniorów, na które kadra wybrała się do estońskiego Rakvere. I znów było się z czego cieszyć, a A. Rozum potwierdził, iż jest talentem czystej wody, wygrywając zmagania w kategorii do 80 kg. Drugi medal z udziałem sportowców TAR-u został zdobyty w drużynówce seniorów. Skład brązowej drużyny tworzyli R. Paczków, M. Rozum, Jaracz i Jacek Piersiak.

W roku 2008 doszło także do mającego miejsce rokrocznie spotkania podsumowującego działalność za rok poprzedni. Okazuje się, iż TAR – co jest ewenementem wśród stowarzyszeń kultury fizycznej – dzięki działalności własnej i sponsorów, wypracował sobie aż 140 tysięcy złotych przychodu.