Towarzystwo Atletyczne Rozum

Historia > 2005

Rok 2005 – pracowity okres i worek medali

Rok 2005 obfitował w ogromną liczbę znaczących wydarzeń sportowych, biznesowych i medialnych. 9 maja, podczas Dnia Polskiego na EXPO 2005 Aichi Japan, w kraju kwitnącej wiśni doszło do ważnych wydarzeń. Doskonałą reklamę dla naszego kraju oraz regionu stanowiły pokazy R. Paczkowa i Jaracza, którzy japońskim VIP-om oraz licznie zgromadzonym kibicom, demonstrowali techniki stosowane w sumo. Za namową prezesa Rozuma, odbyła się również prezentacja filmu promującego nasze miasto, jaki po projekcji rozdano w ponad 120 egzemplarzach. Warto dodać, że Dzień Polski na EXPO otworzył minister gospodarki Jacek Piechota, a swój popis dała również piosenkarka Anna Maria Jopek.

Kilkanaście dni po wizycie w Japonii, do naszego miasta dotarli tamtejsi dziennikarze. Nie zabrakło żurnalistów czołowych pism z Asahai Shimbun, Yomiuri Shumbun, Mainichi Shumbun czy odpowiednika Financial Times – Nihon Keizai Shimbun. W Krotoszynie zjawili się także przedstawiciele popularnej telewizji NHK. – Zaprezentowaliśmy dorobek naszego miasta pod kątem gospodarczym, kulturalnym, społecznym i sportowym. Była to doskonała okazja, by promować Krotoszyn – oznajmił prezes Rozum.

Następnie, z siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego napłynęło zaproszenie w kierunku prezesa Rozuma. Podczas spotkania z Piotrem Nurowskim padła deklaracja, iż PKOl obejmie honorowy patronat nad tegorocznym Poland Open. Dyskutowano również na temat włączenia PZZ do PKOl-u, bowiem w jego skład mogą wchodzić dyscypliny nieolimpijskie.
W okresie letnim sumocy naszego Klubu wzięli udział w festynie pod hasłem Przyjaźnie z narodami ziemi. Impreza odbywała się w Lutogniewie. Najważniejszym jej punktem był pokaz w wykonaniu R. Paczkowa. Nie zabrakło także mini turnieju sumo dla dzieci i dorosłych, podczas którego w rolę konferansjera wcielił się D. Rozum. Wyczynom przyglądało się blisko półtora tysiąca widzów. W międzyczasie najmłodsi zawodnicy TAR-u zdominowali dwa krajowe turnieje klasyfikacyjne.

Drugie półrocze również było bardzo pracowite. Poland Open miało miejsce pod koniec sierpnia. Przyjazd dziewięciu uczestniczących reprezentacji, pokazy tajskiego boksu, kickboxingu czy muay tai oraz obecność znamienitych gości – K. Łybacka, Akira Tajima (sekretarz japońskiej ambasady w Polsce) i Gunter Romenath (prezydent Europejskiej Federacji Sumo) – zwiastował niemałe emocje. W trakcie pojedynków, na rzecz chorego Sebastiana Drygasa z Krotoszyna,  licytowano również teczkę premiera Marka Belki. Ostatecznie, nabywca przekazał kwotę 1.600 złotych. Niebywałe emocje towarzyszyły turniejowi drużynowemu, gdzie w finale Bułgarzy pokonali pierwszych zespół Polski, złożony z braci Paczkowów i Jaracza. Trzecie miejsce zajęła Polska II z M. Rozumem i Pocztą w składzie. Główne trofeum w wadzie +115 kg zdobył R. Paczków. Ten sam zawodnik zajął drugie miejsce formule otwartej. Srebro zawisło także na szyi M. Paczkowa, startującego w kategorii do 115 kg. Brązowe medale zdobyli jeszcze M. Rozum i Artur Ciółki – odpowiednio w kategoriach do 115 i 85 kg.

Niedługo po krotoszyńskim turnieju, stawka przeniosła się do Budapesztu. Na Węgrzech – w walce o europejski czempionat – walczyli seniorzy, juniorzy oraz kadeci. Polacy wywalczyli na terenie naszych bratanków aż 22 medale, z czego najwięcej zdobyli zawodnicy TAR-u i Samsona Kobylin. W gronie seniorów miejsca na pudle zajęli M. Paczków (do 115 kg), R. Paczków (open) oraz bracia Paczkowowie, Poczta i Jaracz w drużynie. Siódmą lokatę w wadze do 85 kg zajął A. Ciółko.
Po medal z grupy juniorów sięgnął Karol Karolak. Na miejscu siódmym sklasyfikowano polski zespół walczący w składzie Karolak, Piotr Ciółko, Dariusz Kula. Tę samą pozycję zajął P. Ciółko.

Złoto zgarnęła w rywalizacji drużynowej kadetek Marina Rozum. W tej samej grupie wiekowej wśród młodych mężczyzn, Polacy znaleźli się na trzecim miejscu podium. Ważną rolę w zespole odegrał A. Rozum, który zajął także dziewiątą pozycję w swojej kategorii wagowej. Siódmy indywidualnie był Piotr Ostek.
20 września 60 zawodników z 9 klubów rywalizowało w Kampinosie, gdzie odbywały się Mistrzostwa Polski Seniorów. Sumocy TAR-u zdobyli dwa najcenniejsze laury. A. Ciółko zdominował kategorię do 85 kg, natomiast R. Paczków zwyciężył w wadze +115 kg. Sukces osiągnął też A. Rozum, ustępując jedynie zwycięzcy w wadze do 85 kg. W kategorii open R. Paczków był drugi, a M. Rozum trzeci. Drugi z wymienionych zdobył jeszcze srebro w wadze do 115 kg. Po dwa krążki sięgnęła także Marina Rozum. Nasza sportsmenka była druga w kategorii open i trzecia w wadze +80 kg.

Kilka tygodni później w Osace walczono o światowy prymat. Wielki sukces z roku 2002 powtórzył M. Paczków, zdobywając tytuł wicemistrza świata w kategorii do 115 kg. Nasza drużyna z R. Paczkowem i M. Rozumem w składzie zajęła siódmą lokatę.
W październiku nasi sportowcy uczestniczyli w ogromnym widowisku sportowym  W nowojorskiej Madison Square Garden, zawodnicy z dwunastu krajów starli się podczas Nocy Gigantów. Zmagania obserwowała z trybun dwunastotysięczna rzesza żywiołowo reagujących fanów. Na zawody wyjechali z naszego Klubu bracia Paczkowowie i M. Rozum. W walkach brali udział też dwaj sumocy Śląska Marek Kraszewski i Jaracz. W wielkim turnieju zwyciężył japoński czempion Mitsuhiko Fukao. Najlepszy z reprezentantów Biało-Czerwonych R. Paczków zajął siódmą lokatę. Pozostali Polacy nie przeszli zmagań eliminacyjnych, w jakich wystartowało 24 mocarzy.

Pod koniec roku w Krotoszynie odbyła się kolejna nowatorska impreza. 109 sportowców z 9 klubów uczestniczyło bowiem w I Otwartych Mistrzostwach Wielkopolski Młodzików i Kadetów. Krotoszynianie znów spisali się wybornie, stanowiąc najlepszy teamem zawodów. Zwycięstwa odnotowali Mateusz Konieczny, A. Rozum, Krystian Paczków, Szymon Tysiak i Marina Rozum. Drugie lokaty zajmowali Klaudia Paczków oraz Michał Bachórz. Miejsca na trzecim stopniu podium obsadzili z kolei Roksana Konrady, Patryk Konrady, Patryk Protasiak i Patryk Tysiak.