Towarzystwo Atletyczne Rozum
Towarzystwo Atletyczne Rozum

Historia > 2001

Rok 2001 – powstanie Klubu i mistrzostwo świata

Starania D. Rozuma i jego najbliższych współpracowników przyniosły zamierzony efekt.
9 sierpnia powołano do życia Towarzystwo Atletyczne Rozum. Szkoleniowcem mianowano M.Paczkowa, który przejął jednocześnie obowiązki trenera polskiej kadry od Lecha Paulińskiego. Mimo, iż Klub dopiero raczkował, wielkie splendory przyszły niemal natychmiastowo.

Już we wrześniu, polska reprezentacja złożona przede wszystkim z zawodników TAR-u, z powodzeniem uczestniczyła w Mistrzostwach Europy, jakie przeprowadzono w holenderskim Arnhem. Na zawody udali się bracia Paczkowowie, Poczta, Grzegorz Zieliński, Marcin Zasieczny oraz zawodnik wrocławskiego Śląska Jacek Jaracz. Kierownikiem ekipy został D. Rozum. Biało-Czerwoni drużynowo zdobyli w kraju tulipanów brązowy krążek, a w skład brązowego teamu weszli Paczkowowie i Jaracz.

Ledwie miesiąc później, krotoszynianie gościli już w japońskim Hirosaki, gdzie brali udział w mistrzostwach globu. Brali udział to mało powiedziane. Polacy sprawili ogromną sensację. Złoty medal indywidualnie wywalczył bowiem R. Paczków, co ogromnie zaskoczyło wszystkich specjalistów. Sumoka naszego Klubu, jak burza przeszedł przez wszystkie walki eliminacyjne, a i w wielkim finale zaprezentował się znakomicie. – Wielkie gratulacje dla Roberta! Te jego wielka chwila i wielki wyczyn – mówił rozentuzjazmowany D. Rozum. Sukces ten, szeroko komentowany w ogólnopolskich mediach, stanowił także niespodziankę dla samego zwycięzcy. – Początki mojej przygody z sumo to spory stres. Wszak nie łatwo było przełamać się i wyjść na dohyo z gołym tyłkiem – żartobliwie komentował świeżo upieczony mistrz świata.

Tuż po powrocie reprezentantów TAR-u i Polski z kraju będącego kolebką sumo, polscy dziennikarze niemal nie odstawali złotego medalisty oraz kierownictwa Klubu. Na przestrzeni kilku tygodni, w przeróżnych mediach ukazywały się materiały poświęcone krotoszynianom. Wspomnieć należy choćby o publikacji Polityki zatytułowanej W sumie afera.