Towarzystwo Atletyczne Rozum
Towarzystwo Atletyczne Rozum

Wysoko zawieszona poprzeczka

2009-08-16
W sierpniu odbędą się Mistrzostwa Europy w Sumo. Weźmie w nich udział wielu zawodników z naszego powiatu. Władze Polskiego Związku Sumo postawili przed reprezentacją wysokie cele. Kadrowicze mają wrócić z 25 medalami.

W tym roku najlepszych sumoków na starym kontynencie gościć będzie Szwajcaria. Kadeci, juniorzy oraz seniorzy o europejski czempionat walczyć będą w drugiej połowie sierpnia. Na podstawie tegorocznych startów w zawodach krajowych i międzynarodowych oraz rezultatów z poprzednich ME, wykrystalizowała się kadra narodowa. – Myślę, że trenerzy kadry oraz komisja związkowa dokonała słusznego wyboru – mówi o liście powołanych prezes PZS Dariusz Rozum. – Każdy z zawodników ma szansę na zdobycie medalu.
Reprezentacja Polski na szwajcarskich mistrzostwach będzie bardzo liczna. W składzie na dzień dzisiejszy widnieją aż 53 nazwiska, z czego aż 15 sportowców reprezentuje kluby z naszego powiatu. Towarzystwo Atletyczne Rozum Krotoszyn desygnuje na turniej ośmiu, a kobyliński Samson siedmiu zawodników.
Prezes Rozum zaznacza, że związkowe władze oczekują sporych sukcesów. – Planem minimum w startach indywidualnych jest zdobycie 25 krążków w tym co najmniej 2 złotych – mówi. –  Jesteśmy krajem liczącym się na międzynarodowej arenie i musimy mierzyć wysoko. Zarówno wśród kadetów, jak i juniorów, młodzieżowców czy seniorów mamy przecież zawodników o wielkim potencjale.
Z większą dozą ostrożności, ludzie odpowiedzialni za losy kadry, wypowiadają się w sprawie występów drużynowych (zespołowo walczyć będą tylko seniorzy). Rzecz jasna wpływ na to ma rozwój sumo w wielu krajach. Europa to już nie tylko Gruzja, Polska, Rosja czy Ukraina. – Do grona faworytów zaliczane są również reprezentacje Holandii, Węgier czy Niemiec – rozwodzi się D. Rozum. – Z uwagi na dużą konkurencję, wywalczenie choć jednego brązu w drużynie, będzie bardzo trudne. Niemniej, z pewnością nie jest to nieosiągalne.
Oto reprezentanci Polski z naszych klubów:
TAR:
Kadeci: Patryk Konrady, Kewin Rozum, Natalia Talarczyk
Juniorzy: Sebastian Bernat, Mateusz Konieczny
Młodzieżowcy: Aron Rozum
Seniorzy: Wojciech Poczta, Aron Rozum, Marcin Poczta

Samson:
Kadeci: Jagoda Jochaniak
Juniorzy: Mikołaj Bernat, Mateusz Kandzierski, Aleksandra Trawińska, Nina Walkowiak
Młodzieżowcy: Martin Alcer, Natalia Brzykcy, Aleksandra Trawińska, Nina Walkowiak