Towarzystwo Atletyczne Rozum
Towarzystwo Atletyczne Rozum

Święto sumo w Krotoszynie

Święto sumo w Krotoszynie
2015-08-11
W sobotę, 8 sierpnia, na specjalnie skonstruowanej arenie na krotoszyńskim rynku odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sumo. Była to nie tylko wielka impreza sportowa, ale także wydarzenie kulturalne. Zawody miały być generalnym sprawdzianem przed zbliżającymi się wielkimi krokami mistrzostwami świata w Japonii.

Jak zawsze zawodników przybyłych z całego kraju oraz z zagranicy dopingowało liczne grono kibiców. Rywalizację rozpoczęły dziewczęta w kategorii 65 kg. Najlepsza okazała się Oktawia Skraińska (Polska), wyprzedzając Svitlanę Trosiuk (Ukraina), Annę Joela (Estonia) i Agnieszkę Matianowską (Polska, Niedźwiadek). W kat. 73 kg zwyciężyła Magdalena Skrajnowska. Za nią uplasowały się Monika Skiba, Magdalena Radom i Ewelina Bieńkowska.

W grupie zawodniczek ważących 80 kg triumfowała Kerstin Schmidtsdorf (Niemcy), a kolejne miejsca zajęły Olimpia Robakowska (TAR Krotoszyn), Marina Robakowska (TAR) i Pathricia Matso (Estonia). W kat. open bezkonkurencyjna była I. Berezovska, która w finale pokonała M. Drboyane. Brązowe krążki wywalczyły Jagoda Mazurek (Sokół) i Erika Makai.

W grupie mężczyzn walki rozpoczęto od kategorii 85 kg, w której złoto zdobył Kosty Bułatov, pokonując w finale Jakuba Darmochwała. Na trzecim stopniu podium stanęli Patryk Swora (UKS Samson Kobylin) i Bartek Łętowski. Nie powiodło się Mateuszowi Koniecznemu (TAR), który odpadł w 1/8 finału, ulegając Pawłowi Danysowi.

W kat. 100 kg najlepszy był Aron Rozum (TAR), wyprzedzając Sebastiana Bernata (TAR), Tomasza Wojdę i Sebastiana Alcera (UKS Samson). Z kolei w kat. 115 kg na najwyższym stopniu podium stanął Mykola Kozhukhov (Ukraina), który w finale wygrał z Michałem Luto (Polska, Niedźwiadek). Na trzecim miejscu sklasyfikowani zostali Sebastian Zalas (Rokita) i Akihiro Ikeda (Japonia). W rywalizacji open zwyciężył Olek Veresiuk, a za nim uplasowali się Ikeda, Marcin Rozum (TAR) i A. Tsertsvadze.

Przeprowadzono też mecz pomiędzy reprezentacjami Japonii i Polski. Walka była zacięta, a lepsi okazali się goście, którzy pokonali naszą ekipę 2:1. Honorowy punkt dla Polaków zdobył Michał Luto.

Z pewnością znaczący wpływ na sportową rywalizację miał bardzo duży upał. Mimo tego sobotnią imprezę można zaliczyć do udanych. Był to ostatni trudny test przed zbliżającymi się MŚ w Japonii. Kadra trenerska miała okazję sprawdzić poziom przygotowań przed kluczowym turniejem. Chciałbym podziękować wszystkim zawodnikom startującym w imprezie, a także licznym sponsorom. To dzięki nim po raz kolejny udało się zorganizować w Krotoszynie Poland Open – podsumował Dariusz Rozum, prezes Polskiego Związku Sumo.

źródło: www.glokalna.pl