Towarzystwo Atletyczne Rozum
Towarzystwo Atletyczne Rozum

Okazała inauguracja!

2011-02-22
Na obiekcie krotoszyńskiego Towarzystwa Atletycznego Rozum odbył się Puchar Polski Seniorów i Juniorów w Sumo. Zawodnicy reprezentujący nasz klub stawali na podium aż dwunastokrotnie.

Zmagania odbyły się w ubiegłą sobotę. Na glinianym dohyo pojawiło się grubo ponad stu sumoków z najmocniejszych klubów w kraju. Oczywiście sukcesy zanotowali zapaśnicy Towarzystwa Atletycznego Rozum  Krotoszyn.

Tradycyjnie, jako pierwsi o medale walczyli juniorzy. Nasi młodzi sumocy stawali na podium sześciokrotnie. Największe słowa uznania należą się Kewinowi Rozumowi, który był bezkonkurencyjny w zmaganiach zawodników ważących maksymalnie 80 kilogramów.

Jedyne srebro wywalczył krotoszynianin Patryk Konrady, który w finale kategorii do 70 kg uległ Patrykowi Sworze z Samsona Kobylin. TAR-owcy sięgnęli jeszcze po cztery brązowe zdobycze. Natalia Talarczyk zgarnęła medal w kategorii plus 70 kg. Natomiast Marek Durak stanął na „pudle” w wadze do 60 kg, a jego wyczyn skopiowali Michał Blecha (do 80 kg) oraz Szymon Swędrowski (do 100 kg).

W klasyfikacjach, w których złotych medali nie zdobyli nasi reprezentanci triumfowali: Katarzyna Namyślak (Siódemka Strzelce Opolskie, do 50 kg), Karolina Pieprzak (Syrena Gnojnica, do 55 kg), Natalia Kołnierzak (FUKS Warszawa, do 60 kg), Jagoda Jochaniak (Samson, do 65 kg), Kinga Darmochwał (Pogoń Czartowczyk, do 70 kg) , Jagoda Mazurek (Oni Lublin, plus 70 kg), Michał Mazurkiewicz (Pogoń, do 60 kg), Paweł Wojda (FUKS, do 90 kg) oraz Tomasz Wojda (FUKS, do 100 kg).

Bilans ekipy Marka Koniecznego i Marka Paczkowa był jeszcze bardziej okazały po przeprowadzeniu rywalizacji seniorów. Wcześniej jednak, podczas uroczystego otwarcia zawodów wręczono okazały puchar Aronowi Rozumowi, który w minionym sezonie osiągnął znakomite wyniki. Podobny splendor spotkał również Martina Alcera i Natalię Brzykcy z Samsona. Poza wymienionymi, dyplomy z rąk prezesa Polskiego Związku Sumo Dariusza Rozuma otrzymało ponad 20 innych zawodników doskonale spisujących się w imprezach międzynarodowych.

Walki krajowej elity były w większości bardzo wyrównane i co najważniejsze, niesłychanie efektowne. Do swojego dorobku krotoszynianie dorzucili  sześć kolejnych „krążków”. Bardzo dobrze spisał się zwłaszcza doświadczony Marcin Rozum. Krotoszynianin zwyciężał w wadze plus 115 kg oraz bardzo prestiżowym turnieju otwartym.

Nasi zawodnicy jeszcze trzy razy przebijali się do ścisłego finału. W przypadku Mateusza Koniecznego (do 70 kg), Tomasza Łuczaka (do 85 kg) i nadspodziewanie dobrze radzącego sobie Przemysława Dżałabija ( do 92 kg) musieliśmy zadowolić się srebrnymi „krążkami”.
Dorobek medalowy naszych sumoków wieńczy brązowa zdobycz uzyskana przez A. Rozuma (do 85 kg).

Oto zwycięzcy pozostałych kategorii: K. Pieprzak (do 55 kg), Jochaniak (do 65 kg), Monika Skiba (FUKS, do 72 kg), Marta Urbaniak (Mieszko Gorzów, do 80 kg), Brzykcy (do 95 kg oraz open), Paweł Pieprzak (Syrena, do 70 kg), P. Pieprzak (do 85 kg), P. Wojda (do 92 kg), Jakub Jemielniak (Sokół Lublin, do 100 kg) oraz Jemielniak (do 115 kg).

W klasyfikacji klubowej seniorów zwyciężył Samson, który okazał się minimalnie lepszy od TAR-u. Trzecią lokatę w stawce czternastu klubów zajęła Syrena, a tuż za nią uplasował się FUKS.

Poziom sportowy turnieju oraz postawę poszczególnych kadrowiczów ocenił dla nas trener narodowej kadry oraz TAR-u Marek Paczków. – Po warszawskich mistrzostwach świata nastąpiła dłuższa przerwa w startach. Jak na początek sezonu, poziom był satysfakcjonujący. Widać, że w poszczególnych klubach okres przygotowawczy przebiega dobrze. Na największe uznanie zasługuje postawa Marcina Rozuma, który zmiażdżył wszystkich zarówno w wadze powyżej 115 kg jak i w turnieju otwartym. Na swoim bardzo wysokim poziomie zaprezentowały się Jagoda Jochaniak i Natalia Brzykcy. Słabiej niż można się było spodziewać wypadli Aron Rozum i Martin Alcer. Aron podszedł do turnieju na zbyt dużym luzie. Musi zrozumieć, że w każdym pojedynku trzeba walczyć na sto procent możliwości, bo rywale sami się przed nim nie położą. Z kolei Martin, ze względu na pracę zawodową, nie mógł w pełni poświęcić się treningom. Jeśli jednak będzie w pełnej dyspozycji, jest nie do pokonania na krajowym „podwórku”. Niestety, nie mogłem przyjrzeć się formie czwórki innych sztandarowych postaci reprezentacji. Gosię Kruzę, Sylwię Krzemień, Justynę Mrugałę oraz Wojtka Pocztę z udziału w imprezie wyeliminowały kontuzje oraz choroby.

Wyniki Pucharu Polski:

* wyniki juniorek
* wyniki juniorów
* wyniki seniorek
* wyniki seniorów

Daniel Borski