Towarzystwo Atletyczne Rozum

Multum medali młodych sumoków

2009-06-06
Niedawno sporych wyczynów dokonali krotoszyńscy i kobylińscy sumocy, którzy bardzo dobrze spisali się w Seniorskich Mistrzostwach Polski. W ostatnich tygodniach przeprowadzono również krajowy czempionat w gronie juniorów oraz kadetów. Zawodnicy TARu-u oraz Samsona spisali się równie dobrze, jak ich starsi koledzy.

Mistrzostwa Polski Juniorów

Impreza odbyła się przed miesiącem w Świdwinie. Do turnieju przystąpili najlepiej rokujący zawodnicy z piętnastu klubów. Nasi reprezentanci aż czternastokrotnie stawali na podium. Dwanaście krążków wywalczyli zawodnicy Samsona, z kolei sumpty TAR-u z medali cieszyli się dwa razy. Swoje kategorie wygrali Jagoda Jochaniak (Samson) w wadze 65 kg, Aleksandra Trawińska (Samson, 70 kg) oraz Mateusz Konieczny (TAR, 70) i Martin Alcer (Samson, senior 100). Medale ze srebra zawisły na szyjach katarzyny Olejnik (Samson, 55), Niny Walkowiak (Samson, +70), Sylwii Pijaczyńskiej (Samson, 70) i Mateusza Kandzierskiego (Samson, 100). Brązowe krążki odebrali z kolei: Sebastian Bernat (TAR, 100, Sebastian Sawarzyński i Mikołaj Kwiatkieiwcz (obaj Samson, 70), Mikołaj Bernat (Samson, 80), Łukasz Jarus (samson, 90), a także Mateusz Kandzierski (senior 100).
W rankingu drużynowym kobiet  Samson uplasował się na pierwszej, a TAR na ósmej pozycji. Wśród mężczyzn team z Kobylina zajął drugie miejsce, natomiast zawodnicy TAR-u znaleźli się na czwartej pozycji.

Mistrzostwa Polski Kadetów

Turniej, w dniach 5-6 czerwca, przeprowadzono w Warszawie-Falenicy. Nasi kadeci nie byli gorsi od swoich nieco starszych kolegów, zdobywając łącznie aż 13 medali, w tym 4 złote. Sportowcy Samsona wdrapywali się na pudło siedmiokrotnie, z kolei krotoszzynianom sztuka ta powiodła się sześć razy. Do głównych aktorów Mistrzstw zaliczyć należy Magdalenę Kandzierską i Jagodę Jochaniak z Samsona oraz Patryka Konrady i Kewina Rozuma z TAR-u, któzy sięgnęli po najcenniejszy laur w kraju. Magda zdobyła złoto walcząc w wadze +65 kg, Jagoda wygrała rywalizację w wadze do 65 kg, Patryk triumfował bijąc się w gronie zawodników ważących co najwyżej 55 kg, natomiast Kewin zwyciężył w kategorii 75 kg. nasi zawodnicy kilka razy stawali również na drugim stopniu podium. Tytuły Wicemistrzów Polski noszą natalia Talarczyk (Samson, +65), Piotr Polny (Samson, +95), Mikołaj Kwiatkiewicz (Samson, 65) i Michał Blecha (TAR, 75). Trzecie miejsca, równoznaczne z przyznaniem medali z brązu zajęli Katarzyna Olejnik (Samson, 55), Piotr Szczotka (TAR, +95), Zachariasz Spruta (Samson, 55) Dawid Krzyżosiak (Samson, 85) oraz Łukasz Czubak (TAR, 95).
W klasyfikacji drużynowej dziewcząt zdecydowanie najlepszy był zespól Samsona, gromadząc 11 punktów. TAR z trzema oczkami znalazł się na 7 miejscu. Krotoszyński klub wygrał za to zespołową rywalizację chłopców, uzyskując 15 punktów. Samson zajął w tym zestawie 5 lokatę.

Oto komentarz dotyczący występu w Mistrzostwach Polski Seniorów, Juniorów i Kadetów prezesa Polskiego Związku Sumo oraz TAR-u Dariusza Rozuma.

– Seniorzy spisali się przyzwoicie, choć medali mogło być więcej. Ze względu na maturę nie startował jednak aron Rozum, z kolei słabiej niż się spodziewałem zaprezentował się Marcin Rozum. Pewnym usprawiedliwieniem jest jego długa rekonwalescencja po cięzkiej kontuzji, lecz dla aktualnego wicemistrza Europy brązowy medal jest porażką. Natalia Brzykcy zrobiła tyle, na ile było ją stać. Obecnie nie ma szans na to, by pokonała Edyte Witkowską. Przed naszą młodą zawodniczką jeszcze wiele pracy, ale z pewnością nie zawiodła. Złoto Wojtka Poczty absolutnie nie jest niespodzianką. Ubiegły rok był dla mniego nieco lżejszy, ale w bieżącym sezonie od jego początku spisywał się znakomicie, zwyciężając w czterech bardzo prestiżowych zawodach.Rywalizajca młodziezy z roku na rok nabiera coraz większych rumieńców. Poziom się nie tylko podnosi, ale i wyrównuje. Już nie rządzi tylko kilka klubów, a grono faworytów w poszczególnych kategoriach gwałtownie się powiększa. Przykładem kategoria 100 kg, w której mamy pięciu bardzo dobrych zawodników. Jestem pewien, że już niedługo będą wygrywać na arenie międzynarodowej również z seniorami. Liczba medali uzyskana podczas MP Kadetów i Juniorów jest zadowalająca. Raz jeszcze podreślę, iż jako prezes związku, jestem zadowolony z faktu, że w grze liczy się coraz więcej klubów. Odnośnie zawodników Samsona i TAR-u, należy byc optymista, ponieważ jest wsród nich grupa bardzo dobrze rokujących sportowców. Z pewnością nieoszlifowanym jeszcze brylantem jest Jagoda Jochaniak, która mając lat 16 wygrywała już z seniorkami. To będzie wizytówka polskiego sumo.

Już niebawem Związek ogłosi kadrę przygotowującą się do Mistrzostw Europy, które odbędą się w drugiej połowie sierpnia w Lozannie. Jest już jednak niemal przesądzone, iż na mistrzostwa starego kontynentu uda się aż 15 zawodników z naszego powiatu. O planach i przygotowaniach kadrowyczów będziemy informować na bieżąco.