Towarzystwo Atletyczne Rozum
Towarzystwo Atletyczne Rozum

Aron Rozum trzeci na świecie!

Aron Rozum trzeci na świecie!
2015-09-04
Krotoszyński zawodnik Aron Rozum jako jedyny Polak w historii Polskiego Związku Sumo po raz trzeci zdobył medal na mistrzostwach świata. Tym razem sumoka startujący w kategorii 85 kg wygrał walkę o brąz z Rosjaninem Batyrem Altyewem. Aronowi specjalne podziękowania złożył starosta Stanisław Szczotka.

W tym roku mistrzostwa odbyły się w Osace w Japonii. Polska kadra zdobyła sporo medali. W kategorii juniorskiej złoto wywalczyła Magda Skrajnowska (KS Oni Lublin), a srebrne krążki zdobyli Magdalena Radom i Jakub Darmochwał (oboje KS Agros Zamość). Wśród seniorów mistrzem świata został Michał Luto (UKS Niedźwiadek), a na trzecim stopniu podium stanęli Monika Skiba (UKS Niedźwiadek), Jacek Piersiak (UKS Niedźwiadek) i właśnie Aron Rozum (TAR Krotoszyn).

Każdy ze zdobytych przeze mnie medali smakuje inaczej i ma swoją historię. W tym roku toczyłem dużą walką ze zbiciem wagi do kategorii 85 kg. Bardzo ciężko jest stracić w okresie miesiąca 7-8 kg. Z pewnością odbija się to na organizmie – oznajmił brązowy medalista MŚ. Krotoszynianin rozpoczął zmagania od zwycięstwa z zawodnikiem ze Sri Lanki – Chamarem Rapiyallage. Następnie przegrał z Bułgarem Stiliyanem Georgievem.

Dzięki repasażom Aron dostał szansę walki o medal. W swoim kolejnym starciu wygrał z Austriakiem Joelem Kindredem, co pozwoliło mu zmierzyć się ze zwycięzcą kategorii 85 kg w Poland Open – Kostiantym Bulatovem. – Był to dla mnie bardzo ciężki pojedynek, który po zaciętej walce udało mi się wygrać – skomentował A. Rozum. W decydującej konfrontacji reprezentant TAR-u pokonał Rosjanina Altyewa, zdobywając brązowy medal.

Mój syn jest już bardzo doświadczonym oraz ukształtowanym zawodnikiem. Wierzyłem w jego możliwości i bardzo mnie cieszy kolejny jego medal – stwierdził Dariusz Rozum, prezes Polskiego Związku Sumo.

Na mistrzostwach blisko medalu była także Aleksandra Rozum. Niestety, nasza zawodniczka przegrała walkę o brąz z Rosjanką Niginą Akobirovą. Jak pokazały później nagrania z tego pojedynku, to przeciwniczka Oli powinna przegrać walkę, czego nie zauważyła rosyjska sędzia. Polską reprezentacją sumo w Japonii opiekowali się trenerzy – Marek Konieczny, Aleksander Sztanuchin, Daniel Chwastek i Wojciech Luto.

Po powrocie z mistrzostw w starostwie w Krotoszynie zorganizowano spotkanie, podczas którego można było obejrzeć skróty materiału, emitowanego przez TVN z tegorocznej edycji Poland Open, a także walkę Arona z Osaki. Starosta Stanisław Szczotka wręczył brązowemu medaliście dyplom za zasługi oraz osiągnięcia w promowaniu swojej dyscypliny sportu i powiatu krotoszyńskiego.

A. Rozum zdradził także swoje plany na najbliższe tygodnie. – Teraz przede mną okres rekonwalescencji. Muszę przejść artroskopię dwóch kolan oraz dodatkowo wyleczyć kontuzjowany bark – powiedział.

źródło: www.glokalna.pl