Towarzystwo Atletyczne Rozum
Towarzystwo Atletyczne Rozum

4 złota biało-czerwonych!

2007-06-18
Znakomicie spisali się młodzi reprezentanci Polski, którzy z budapeszteńskich Mistrzostw Europy Juniorów w Sumo przywieźli 4 złote medale. Poza trzema krążkami z najcenniejszego kruszcu reprezentanci zdobyli jeszcze 2 srebrne i 5 brązowych medali. W klasyfikacji medalowej Polacy uplasowali się na wysokiej trzeciej pozycji, ustępując jedynie sumokom z Rosji i Ukrainy.

Do mistrzostw zgłosiły się federacje z 19 państw, a więc o 4 więcej niż miało to miejsce w roku 2006. Od początku trzydniowej imprezy nasi zawodnicy spisywali się znakomicie. Już pierwszego dnia bowiem, w Budapeszcie czterokrotnie rozbrzmiewał Mazurek Dąbrowskiego.
Spośród reprezentantów Polski najlepiej spisali się Martin Alcer, Aron Rozum, Mateusz Konieczny oraz Joanna Panek, którzy stawali na najwyższym stopniu podium. Oprócz złotych medalistów nie zawiedli również pozostali zawodnicy, bowiem każdy z Polaków w poszczególnych kategoriach wagowych znalazł się w pierwszej piątce. Poza tym wśród reprezentantów kraju toczyła się wewnętrzna rywalizacja o to, kto będzie reprezentował Polskę na listopadowych mistrzostwach świata, które odbędą się w Tajlandii. Z każdej kategorii wagowej do najważniejszej imprezy globu kwalifikował się lepszy z dwójki Polaków.

O sukcesie zawodników opowiada prezes Polskiego Związku Sumo Dariusz Rozum. – Występ całej naszej reprezentacji młodzieżowej oceniam pozytywnie zarówno pod względem sportowym jak i mentalnym. Zawodnicy wspólnie śpiewali hymn czy też dopingowali się nawzajem, co świadczy o dobrej atmosferze panującej wśród młodych kadrowiczów. Na dzień dzisiejszy najlepsze wyniki osiągamy właśnie w kategoriach młodzieżowych, co na przyszłość rokuje bardzo optymistycznie. Ci zawodnicy robią systematyczne postępy i wierzę w to, że za kilka lat doczekamy się ich zwycięstw w rywalizacji seniorów.
Rozumowi najbardziej do gustu przypadły rzecz jasna wyczyny sumoków, którzy wywalczyli tytuły mistrzów kontynentu. – Chyba najbardziej pozytywnym zaskoczeniem był występ Mateusza Koniecznego, który z pewnością nie był typowany do zdobycia złota. Jako ojciec musze pochwalić również mojego syna Arona. Bałem się, ze może nie wytrzymać presji, ale jednak okazał się najlepszy. Wielkie słowa uznania należą się także Martinowi Alcerowi, Joannie Panek oraz Natalii Brzykcy, która pierwszy raz startowała w tej kategorii wiekowej.
Prezes związku podkreślał, iż poziom juniorskiego sumo w Polsce podnosi się bardzo szybko.– Wielki w tym udział Mirosława Flaka, szkoleniowca Samsona Kobylin, który podchodzi do sumo z pełnym profesjonalizmem. Życzyłbym sobie, aby wszyscy trenerzy w Polsce, do treningów podchodzili z takim zaangażowaniem i poświęceniem.
A co o swoich sukcesach powiedziała dwójka złotych medalistów, Mateusz Konieczny i Aron Rozum? – Wielki wpływ na osiągnięty wynik miał ciężki tygodniowy obóz przed samymi mistrzostwami – szuka przyczyn sukcesu Mateusz. – Podczas samych zawodów byłem pewny siebie i wierzyłem w swoje możliwości. Jak się okazało taki rodzaj motywacji okazał się bardzo opłacalny.
– Chciałem zdobyć medal – zwierza się Aron. – W ubiegłym roku się nie udało, więc miałem pewne obawy. Wiedziałem jednak, że muszę osiągnąć dobry rezultat i udowodniłem, że warto jest ciężko trenować.

Start seniorski Polaków, którzy wywalczyli trzy medale, w porównaniu z nadziejami polskiego sumo, wypadł mniej okazale. Indywidualnie brąz wywalczyła Edyta Witkowska, która do swego dorobku dorzuciła jeszcze srebro w drużynie. Brązowy krążek zdobyli także mężczyźni w składzie Robert Paczków, Marcin Rozum, Jacek Jaracz.
Jak się dowiedzieliśmy już za kilka dni na półtoramiesięczny staż w Japonii uda się dwójka polskich zawodników. Do Tokio polecą Marcin i Aron Rozum.

Wyniki:

Juniorzy do 18 lat:

Kategoria do 60 kg.:
1. Mateusz Konieczny (TAR Krotoszyn)
5. Krystian Ciółko (Samson Kobylin)

Kat. do 80 kg.:
1. Aron Rozum (TAR)
2. Krystian Paczków (Koluch Białystok)

Kat. do 100 kg.:
1. Martin Alcer (Samson)
5. Mateusz Ciółko (Koluch) 
5. Maciej Kister (Sokół Lublin)

Do 21 lat:

Kat. do 115 kg.:
5. Stefan Klejewski (Samson)
5. Stanisław Bartkiewicz (Rokita Brzeg Dolny)

Kat. powyżej 115 kg.:
3. Tomasz Kułakowski (Koluch)

Juniorki do 18 lat:

Kat. do 50 kg.:
3. Barbara Kuśnierz (Rokita)
5. Magdalena Gąsior (Sokół)

Kat. do 60 kg.:
3. Urszula Kuśnierz (Rokita)
3. Magdalena Kozak (Sokół)

Kat. do 70 kg.:
1. Joanna Panek (Rokita)
2. Magdalena Woźniak (Rokita)

Kat. powyżej 70 kg.:
3. Natalia Brzykcy (Samson)
5. Katarzyna Osipiuk (Pojezierze Łęczna)

Do 21 lat:

Kat. do 65 kg.:
5. Sylwia Bujak (Sokół)
5. Monika Skiba (Sokół)

Kat. do 80 kg.:
5. Mirella Grobelna (Samson)

Kat. powyżej 85 kg.:
5. Marina Rozum (TAR)

Seniorzy:

Kat. do 115 kg.:
5. Marcin Rozum

Drużynowo:
3. Polska (Robert Paczków, Marcin Rozum, Jacek Jaracz)

Seniorki:

Kat. do 80 kg.:
3. Edyta Witkowska

Drużynowo:
2. Polska (z Edytą Witkowską w składzie)