Towarzystwo Atletyczne Rozum

Niesamowite mistrzostwa Europy w Krotoszynie!

2016-04-26
Przez trzy dni w naszym mieście byliśmy świadkami pojedynków najlepszych zawodników sumo na Starym Kontynencie!

Ponad 400 sportowców walczyło o prymat w Europie oraz zapewnienie sobie startu w przyszłorocznych World Games 2017 we Wrocławiu. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się przedstawiciele TA Rozum Krotoszyn oraz UKS Samson Kobylin, wielokrotnie stając na podium!

ME w Sumo odbywały się w hali sportowej przy Zespole Szkół nr 3. – Do Krotoszyna zjechało ponad 400 zawodników, którzy rywalizowali przez trzy dni. Jak wielka to była impreza, świadczy fakt, że niektóre reprezentacje musiały nocować w Ostrowie Wielkopolskim, ponieważ wszystkie pobliskie hotele były zajęte – oznajmił Łukasz Kaczyński, przedstawiciel Polskiego Związku Sumo. Zmagania rozpoczęły się w piątek o godzinie 9.00. Najpierw w szranki stanęli juniorzy, juniorki oraz młodzieżowcy do 21. roku życia.

Już pierwszego dnia pięciu zawodników z powiatu krotoszyńskiego cieszyło się z wywalczenia medalu. Jako pierwsza brązowy krążek w kategorii 60 kg – w kontrowersyjnych okolicznościach – wywalczyła Aleksandra Rozum. W trakcie walki z Rosjanką Ulybiną Snehzan obie zawodniczki wypadły z dohyo. Wedle opinii większości zgromadzonych kibiców oraz jednego z sędziów, Dariusza Fabianowskiego, zwyciężczynią powinna zostać krotoszynianka. Niestety, pozostali arbitrzy zdecydowali, że to Rosjanka znajdzie się w finale.

Brąz w kategorii 100 kg zdobył Mikołaj Małecki. Z kolei Martyna Ziętek, rywalizująca w kategorii 80 kg U-21, stanęła na drugim stopniu podium. Trzecie miejsce w kat. 92 kg zajął Piotr Polny. Reprezentant Samsona wywalczył także brązowy medal w drużynie U-21. Tego dnia najlepiej jednak poszło Bartoszowi Wojciechowskiemu. Zawodnik kobylińskiego klubu został mistrzem w kategorii 90 kg U-18, a w zmaganiach drużynowych uplasował się ze swoim zespołem na drugiej pozycji.

Następnego dnia na dohyo wyszli młodzieżowcy do 23. roku życia. W sobotę sumocy z powiatu krotoszyńskiego trzykrotnie stawali na trzecim stopniu podium. Aleksandra Rozum znów skończyła zmagania z brązowym medalem, tym razem w kategorii 60 kg U-23. Na tej samej pozycji uplasował się inny przedstawiciel TA Rozum – Jan Czubak, walczący w kat. 92 kg. Drugi brązowy krążek zdobył Mikołaj Małecki, który był trzeci w kategorii 100 kg. – Jestem bardzo zadowolony ze swoich podopiecznych. Plan na ME wykonaliśmy z nawiązką. Tak duża ilość medali zawodników Samsona świadczy o odpowiednim zaangażowaniu oraz systematycznej pracy na treningach – stwierdził Mirosław Flak, trener UKS Samson.

Ostatni dzień mistrzostw to rywalizacja seniorów. Na największe uznanie zasłużyły dwie reprezentantki TA Rozum. Olimpia Robakowska wywalczyła brązowy medal w kat. 80 kg, a Marina Rozum była trzecia w kat. 95 kg. Obie zawodniczki zdobyły także brąz w drużynówce seniorek. – Niestety, przez porażkę w pierwszej walce nie mogłam rywalizować o złoto. Mimo to w kolejnych pojedynkach pokazałam się z dobrej strony, co ostatecznie zapewniło mi dwa brązowe medale. Jestem bardzo zadowolona ze swojej postawy, gdyż spełniłam założenia na ME w Krotoszynie – powiedziała O. Robakowska.

Gorzej tego dnia powiodło się panom. Patryk Swora zajął piąte miejsce w kategorii 85 kg. Na takiej samej pozycji uplasowali się w swoich grupach Aron Rozum i Mateusz Konieczny. –Oceniając ME w Krotoszynie, trzeba być zadowolonym z wywalczenia przez Polskę 26 medali. Uważam, iż plan szkoleniowy został zrealizowany w 50 procentach. Z pewnością przy odrobinie szczęścia i lepszej dyspozycji dnia mogliśmy pokusić się o jeszcze kilka krążków – skomentował Marek Konieczny, trener kadry narodowej.

Podczas ME w Krotoszynie odbył się Kongres Europejskiej Federacji Sumo. W sobotę przedstawiciele europejskich krajów zasiedli do rozmów o dalszym rozwoju swojej dyscypliny sportu. W wyniku głosowania wybrany został nowy prezydent Europejskiej Federacji Sumo. Został nim Dariusz Rozum, prezes Polskiego Związku Sumo!

Na kongresie podjęto także kilka innych ważnych decyzji. Ukraiński działacz, Sergiej Korobko, został uznany jako persona non grata w sumo. Ustalono, że w przyszłym roku Mistrzostwa Europy w Sumo Seniorów, Seniorek i Młodzieżowców odbędą się w Batumi w Gruzji, a Mistrzostwa Europy w Sumo Kadetów i Juniorów na Węgrzech.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji ME w Krotoszynie. Jestem bardzo zadowolony z miłych opinii odnośnie zawodów oraz wysokiej frekwencji podczas rywalizacji. Gratuluję wszystkim medalistom oraz ich trenerom i dziękuje za trzy dni sportowych zmagań w naszym mieście – podsumował Dariusz Rozum, prezes PZS.