Towarzystwo Atletyczne Rozum
Towarzystwo Atletyczne Rozum

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sumo – POLAND OPEN 2014

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sumo – POLAND OPEN 2014
2014-08-10
W niedzielę w Parku Miejskim w Krotoszynie odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sumo. Była to nie tylko wielka impreza sportowa, ale także wydarzenie kulturalne.

Turniej zainaugurowała uroczysta msza św. w intencji wolnej ojczyzny. Część właściwa mistrzostw rozpoczęła się w niedzielę o godz. 14.00. Wtedy przeprowadzono walki eliminacyjne kobiet i mężczyzn. Następnie doszło do uroczystego otwarcia Międzynarodowych Mistrzostw Polski, a także obchodów 10-lecia istnienia Polskiego Związku Sumo, którego prezesem jest Dariusz Rozum. Dzięki niemu Krotoszyn stał się zagłębiem polskiego sumo, dlatego to właśnie w naszym mieście musiał się odbyć jubileuszowy turniej.

Na uroczystościach pojawiło się wielu znamienitych gości, m.in. ambasador Japonii w Polsce, Makoto Yamanaka. Patronat honorowy nad imprezą z okazji 25-lecia wolnej Polski objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Podczas krotoszyńskich obchodów nie mogło zabraknąć parlamentarzystów oraz samorządowców. Do Krotoszyna przyjechała eurodeputowana Krystyna Łybacka, zasłużona dla Polskiego Związku Sumo, a także poseł Marek Niedbała. Wśród zaproszonych znaleźli się radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, radni powiatowi (m.in. Zbigniew Brodziak), a także starosta krotoszyński Leszek Kulka i burmistrz miasta Julian Jokś. Zasłużonych w sposób szczególny dla polskiego sumo Dariusz Rozum uhonorował odznaczeniami.

Dariusza Rozuma również spotkało ogromne wyróżnienie. Rząd Japonii podjął bowiem decyzję o przyznaniu mu Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych. Jest to prestiżowe odznaczenie przyznawane osobom i organizacjom za wybitne zasługi na rzecz promocji przyjaznych relacji Japonii z innymi krajami. Dyplom został przyznany w uznaniu zasług Rozuma jako prezesa Polskiego Związku Sumo na rzecz popularyzacji sumo i kultury japońskiej. W niedzielę dypom prezesowi PZS wręczył ambasador Makoto Yamanaka.

Następnie przeprowadzono eliminacje w kategorii wagowej open kobiet i mężczyzn. Publiczność najliczniej zgromadziła się przed sceną o godz. 18.00, kiedy to odbyły się półfinały oraz finały we wszystkich kategoriach wagowych, a najlepszym wręczono medale, puchary oraz nagrody finansowe, ufundowane przez sponsorów. Spośród reprezentantów naszego powiatu medale zdobyli: Patryk Swora (Samson Kobylin, srebro w kat. 85 kg), Sebastian Alcer (Samson Kobylin, złoto w kat. 100 kg), Mateusz Kandzierski (Samson Kobylin, brąz w kat. 115 kg) i Marcin Rozum (TAR Krotoszyn, srebro w kat. open).

Zmagania sportowe to nie jedyna atrakcja tej wielkiej imprezy. Zorganizowano bowiem także Festiwal Kultury Japonii. Dzieci mogły zgłębić sztukę składania papieru – origami czy pomalować sobie twarz, upodabniając się do gejszy. Można było obejrzeć stroje samurajów oraz ich ostrą jak brzytwa broń – katany, a także kupić książki związane z kulturą japońską. Przeprowadzono też pokazy tańca japońskiego w wykonaniu gejszy, walki aikido oraz prezentacje posługiwania się mieczami.

Po zamknięciu Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Sumo przed publicznością wystąpiły zespoły Tandeta Blues Band oraz Street Band Kraków. Przez cały dzień można było spróbować krotoszyńskich specjałów przy stoiskach kulinarnych, m.in. ZSP nr 2 w Krotoszynie.

Jubileuszowi 10-lecia Polskiego Związku Sumo towarzyszyło otwarcie dwóch wystaw fotograficznych, zorganizowanych w ramach obchodów 25-lecia wolności. Wernisaż odbył się 9 sierpnia, o godz. 18.00, w krotoszyńskim Muzeum Regionalnym. Ekspozycja „Bohaterowie Wolności – ludzie walki, pracy, modlitwy” przedstawia 24 osoby zasłużone w budowaniu przemian demokratycznych w Polsce.

Druga wystawa – „Pierwszy Obywatel drugiej Japonii” – została poświęcona zmarłemu dwa lata temu japońskiemu działaczowi opozycji demokratycznej w Polsce, Yoshiho Umedzie. Podczas wernisażu jego córka, Hana Umeda, wykonała dla zgromadzonych tradycyjny taniec japoński. Natomiast żona Japończyka, dr Agnieszka Żuławska-Umeda z Zakładu Japonistyki i Koreanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, opowiedziała o jego życiu i działalności.

PLS zorganizował ponadto konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów z miasta i gminy Krotoszyn. Jury w składzie: Dariusz Rozum, Paweł Mizera, Beata Ulbrych wyłoniło zwycięzców 27 czerwca. Do konkursu zgłoszono 137 prac. Wręczenie nagród odbyło się w niedzielę, 10 sierpnia, w krotoszyńskiej galerii Refektarz. Na oficjalnym ogłoszeniu wyników pojawił się ambasador Japonii Makoto Yamanaki. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski objął nad konkursem honorowy patronat.

W kategorii szkół podstawowych klas I-III przyznano nagrody Marcie Paulińskiej i Jagodzie Grzymskiej z SP nr 1 w Krotoszynie, Erykowi Wachowiakowi z SP nr 7 w Krotoszynie oraz Allenowi Rozumowi z SP nr 4 w Krotoszynie. Wyróżniono Piotra Wojtkowiaka i Darię Konieczną z krotoszyńskiej SP nr 7, a także Patrycję Koczurę z SP nr 1 w Krotoszynie. W kategorii klas IV-VI pierwszą nagrodę otrzymała Oliwia Gola z SP nr 8 w Krotoszynie. Za nią sklasyfikowano Weronikę Nadstawską z SP w Roszkach, a na trzecim miejscu uplasowały się ex aequo uczennice SP nr 1 w Krotoszynie – Wiktoria Urbaniak i Monika Jadczak. Wyróżniono ponadto Monikę Szcześniak z SP w Roszkach oraz Monikę Wołczyńską i Sandrę Szczuraszek z SP nr 1 w Krotoszynie.

W kategorii gimnazjów konkurs zdominowały uczennice krotoszyńskiej Jedynki – zwyciężyła Julia Szczesnowska, a drugą nagrodę zdobyła Zuzanna Jagodzińska. Wyróżniono Kornelię Kowalską i Natalię Hencel (również z tej szkoły), a także Magdalenę Pierzchałę z miejscowego Gimnazjum nr 4.

Obchody 10-lecia PZS oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Poland Open 2014 obfitowały w wiele atrakcji. Poziom rywalizacji sumoków stał na bardzo wysokim poziomie, a imprezie towarzyszyło wiele wydarzeń kulturalnych. Relację z krotoszyńskiego turnieju można było zobaczyć w telewizji TVN24 oraz ProArt.

WYNIKI

Kat. 65 kg kobiet

1.Monika Skiba (POL, Niedźwiadek)
2.Magdalena Macios (POL, Lubzina)
3.Agnieszka Matianowska (POL, Niedźwiadek)
3.Karolina Pieprzak (POL, Syrena)

Kat. 80 kg kobiet

1.Maryna Maksymenko (Ukraina)
2.Anna Vasylenko (Ukraina)
3.Jagoda Jochaniak (POL, Akademia Judo)
3.Katarzyna Lisieska (POL, Niedźwiadek)

Kat. OPEN kobiet

1.Mariia Drboyan (Ukraina)
2.Ivanna Berezowska (Ukraina)
3.Sylwia Krzemień (Mieszko)
3.Jagoda Mazurek (Sokół)

Kat. 85 kg mężczyzn

1.Mohamed Mosta (Egipt)
2.Patryk Swora (POL, Samson)
3.Seweryn Zalas (POL, Rokita)
3.Midat Kurbedinov (Ukraina)

Kat. 100 kg mężczyzn

1.Sebastian Alcer (POL, Samson)
2.Sebastian Zalas (POL, Rokita)
3.Marek Kraszewski (POL, Śląsk)
3.Colton Runyan (USA)

Kat. 115 kg mężczyzn

1.Michał Luto (POL, Niedźwiadek)
2.Belal Ramy (Egipt)
3.Zaur Baghirov (Azerbejdżan)
3.Mateusz Kandzierski (POL, Samson)

Kat. OPEN mężczyzn

1.Elgazar Ramy (Egipt)2
2.Marcin Rozum (POL, TAR)
3.Jacek Jaracz (POL, Śląsk)
3.Michał Luto (POL, Niedźwiadek)

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA PEŁNEJ GALERII ZDJĘĆ Z POLAND OPEN 2014