Towarzystwo Atletyczne Rozum

Medale na mistrzostwach Europy

2015-05-19
Bardzo owocny okres mają za sobą krotoszyńscy reprezentanci Polski w sumo. Najpierw znakomicie spisali się na mistrzostwach Europy na Litwie, zdobywając kilkanaście medali. Dlatego też w piątek, 15 maja, grupa zawodników z powiatu krotoszyńskiego gościła u burmistrza Franciszka Marszałka, a trzy dni później zorganizowano konferencję w starostwie.

Mistrzostwa odbyły się w drugi weekend maja. Pierwszego dnia zmagań juniorzy z naszego powiatu wywalczyli trzy medale. Najlepszy na Starym Kontynencie w kategorii 100 kg okazał się Sebastian Alcer (UKS Samson Kobylin). Ze srebrnym medalem do kraju wróciła Aleksandra Rozum (TAR Krotoszyn), która w kat. 60 kg przegrała dopiero w finale. Z kolei w kat. 90 kg brąz wywalczył Bartosz Wojciechowski (UKS Samson Kobylin). – Wiemy, ile ciężkiej pracy musieliście wykonać, aby osiągnąć tak dobre rezultaty. Waszą świetną postawą promujecie powiat krotoszyński – powiedział na spotkaniu w urzędzie burmistrz Marszałek.

Następnego dnia o medale walczyli młodzieżowcy. Olimpia Robakowska (TAR Krotoszyn) zdobyła srebro w kat. 82 kg oraz w open U-23. Mateusz Kandzierski (UKS Samson) stawał na drugim stopniu podium w kat. 115 kg i w open. Brązowe krążki wywalczyli natomiast Aleksandra Rozum w kat. 60 kg U-21 i Patryk Swora w kat. 85 kg U-23. – Wyniki na ME są odzwierciedleniem pracy wykonanej na treningach. Cieszymy się, że wasza dobra dyspozycja wpływa na promocję naszego powiatu na arenie europejskiej. Życzymy wam samych sukcesów w przyszłych startach na dohyo – oznajmił wiceburmistrz Ryszard Czuszke.

Ostatniego dnia mistrzostw do rywalizacji przystąpili seniorzy. Na szczególną uwagę zasługuje postawa Mateusza Koniecznego, który w kat. 70 kg okazał się najlepszy w Europie. – Dyspozycja Mateusza jest największym objawieniem ME. Cieszy mnie, że po ośmiu latach czekania zdołał wywalczyć upragnione złoto, które w pełni mu się należało – powiedział prezes Polskiego Związku Sumo Dariusz Rozum.

Od samego początku starałem się robić to, co do mnie należało. Wiara we własne umiejętności pozwoliła mi na pokonanie trudnych przeciwników z Rosji. Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się wywalczyć złoto na ME – przyznał Mateusz Konieczny. Drugi medal tego dnia wywalczył najbardziej utytułowany zawodnik – Aron Rozum. Krotoszynianin sięgnął po srebro w kat. 92 kg. – Jestem troszkę zawiedziony, że Aronowi nie udało się w finale pokonać swojego rywala. Wiadomo, że medal osiągnięty na ME jest czymś wyjątkowym, lecz zawodnik tej klasy powinien pokonać każdą przeszkodę na swojej drodze – stwierdził D. Rozum.

Opiekę nad kadrą narodową sprawował trener Marek Konieczny. Medaliści z ME będą teraz przygotowywać się do Poland Open, które zaplanowano na 8 sierpnia, a także do XX Mistrzostw Świata w Sumo, które odbędą się w Osace pod koniec sierpnia.